Erre valók az ERP rendszerek

2024. július 25.

Az ERP rendszerek megjelenése teljesen átalakította a vállalatirányítás korábbi működését, és mára már nélkülözhetetlen eszközként vannak számon tartva az üzleti világban. De mi is ezeknek a szoftvereknek a célja, és miért előnyös őket használni? Cikkünkből megtudhatod a választ. 

Mit jelent az ERP?

Az ERP az angol Enterprise Resource Planning kifejezés rövidítése, és tulajdonképpen azokra a rendszerekre utal, amelyek fő célja egy vállalat üzleti folyamatainak az irányítása. Melyek pontosan ezeket a területek? Tulajdonképpen ma már szinte egy cég minden területének a hasznára válhat egy vállalatirányítási szoftver használata, legyen szó akár értékesítésről, beszerzésről, raktározásról vagy kontrollingról. 

Bár a fent felsorolt funkciók ellátására léteznek különálló szoftverek is, ezeknek viszont az a hátránya, hogy nem biztosított az adat áramlása. Hiába rögzítjük például egy rendszeren belül az aktuális raktárkészletet, ha az értékesítési terület nem látja az itt lévő adatokat, és nem mutatja naprakészen az aktuális készlethiányt.

Egy integrált rendszer használatával azonban nem nekünk kell kinyerni, majd feltölteni egyik felületről a másikra az adatokat, hiszen automatikusan megtörténik a szinkronizáció. 

Az ERP története

A vállalatirányítási rendszerek története több évtizedre nyúlik vissza. A modern ERP rendszer előde, az MRP az 1960-as években terjedt el, és elsősorban a gyártási folyamatok tervezésére, illetve irányítására volt hivatott. Ez a verzió tehát nem volt alkalmas arra, hogy egy cég további tevékenységeit is tudja kezelni, illetve még a régi típusú, nagy számítógépeken futott.

Az 1980-as évekre lett megfigyelhető, hogy változott a vállalatok igénye, és egyre inkább az integrált típusú szoftvereket szerették volna használni. Így alakultak ki az ERP rendszerek, amelyek evolúciójuk során rengeteg funkcióval egészültek ki. 

Bár kezdetben elmondható volt, hogy ezek a szoftverek kizárólag a nagyvállalatok kiváltságai, mára már a kisebb cégek is előszeretettel alkalmazzák. A D4S rendszer moduljai például akár már 1-10 fő közötti társaságok részére is kiválóak lehetnek.

Miért előnyös integrált rendszert használni?

Egy ERP rendszer bevezetésével rendkívül rövid idő alatt lehetséges optimalizálni, illetve automatizálni egy vállalat folyamatait, ezáltal jóval hatékonyabbá tehető a működés. Használata által ugyanis nemcsak az adminisztrációra, illetve operatív tevékenységekre szánt idő csökken, de a termelékenység növelésében és a veszteségek minimalizálásában is nagy szerepe lehet. 

Ezenfelül nemcsak belső döntéshozatali folyamatokhoz, hanem partneri kapcsolattartásra is használhatjuk, amely által növelhető az ügyfeleink elégedettsége. 

Ez persze csak néhány előny az ERP pozitívumai közül, a rendszer részletes feltérképezésével számos egyéb olyan funkciót találhatunk, amelyek rugalmasan a cég igényeire szabhatóak. Ha Te is szeretnéd fejleszteni a cégedet, érdemes tájékozódni az ERP bevezetésének lehetőségeiről.

Ajánló