Mikor családod egy újdonsült négylábú taggal bővül, máris felmerül az első fontos kérdés, ami valószínűleg sok fejtörést okoz majd: mi legyen a kutya neve?
A választott név ugyanis egész életében elkíséri majd kedvencedet, miután megtanulta, hallgatni fog rád, és naponta valószínűleg több tucat alkalommal fogod majd kimondani, így ez egy nagyon fontos feladat, amit semmiképp sem szabad elkapkodni.
A névválasztás rejtelmeinek jár utána a Kutyabarát Magazin kutyás életmód rovatának egyik cikke is, így most mi is ezt a témát járjuk körül.
Az ideális kutyanév jellemzői
Bár a háziállatok elnevezése nincs úgy törvényileg szabályozva, mint a gyerekek esetében (még szerencse), tehát voltaképpen szabad kezet kapsz, mégis van pár olyan szempont, amit érdemes szem előtt tartani a választás során:
- Legyen rövid és könnyen megjegyezhető: ez főleg kutya szemszögéből fontos, hiszen az a cél, hogy hamar megtanulja és hallgasson a nevére, tehát a Mirandolína, Princípiusz, Alexandrina, Emerencia vagy ehhez hasonló, hosszú név nem biztos, hogy jó választás. Lehetőleg 2-3 szótagból álljon csak.
- Passzoljon az állat külleméhez és személyiségéhez: persze nagyon vicces, amikor egy óriási bernáthegyit például Hercegnőnek vagy egy aprócska csivavát Thornak hívnak, de végső soron az a legjobb, ha a név illik valamelyest a kutya megjelenéséhez is.
- Ne legyen túlságosan bugyuta, esetleg sértő szó, hiszen gondolj arra, hogy az utcán vagy a kutyafuttatóban kimondod majd hangosan is, amikor magadhoz hívod a kutyát. Tehát a Nigger, Dzsipszi, Führer, Nyomi, Fogyi és ehhez hasonló pejoratív kifejezéseket inkább hanyagold, még ha szerinted vicces is, mert kellemetlen pillanatokat okozhat.
A névválasztás pszichológiája
Érdemes pszichológia szempontból is megvizsgálni a jelenséget, hiszen ha jobban belegondolunk, az egész egy döntéshozatali folyamat, ami elárulja a gazdi preferenciáit és a számára fontos értékeket. Tehát a kutyád neve egyfajta jellemzést ad rólad is, hiszen mégiscsak te “kereszteled el” a saját elképzeléseid alapján.
Eloise Skinner pszichoterapeuta szerint a név kiválasztásának tényezői közé tartozik az érzelmi kapcsolódás, az identitás (vagyis milyen személyiségnek szeretnél tűnni), az aktuális érzelmi állapot, ugyanakkor megfigyelhetőek külső hatások is.
Ez utóbbi főként a popkulturális hatásokat és trendeket foglalja magába. Sokan például kedvenc színészükről, énekesükről, vagy filmes karakterükről nevezik el kedvencüket: így lesz egy kutya például Chuck Norris, Taylor, Tyson, Terminátor.
Emellett kedveltek a híres filmszereplő kutyák nevei is, mint a Rex, Lassie, Hachiko, Jerry Lee, Beethoven és hasonlók.
Kutyák emberi nevekkel
Akadnak, akik a névválasztást olyan komolyan veszik, hogy csakis az emberi keresztnevek jöhetnek szóba. Ez főként az Egyesült Királyságban van így, de például hazánkban is sok ebet hívnak úgy például, hogy Bella, Sanyi, Misi, Cézár, Medox vagy hasonló.