Mi áll a szétnyílt hasizom hátterében, és milyen panaszokat okozhat? Hogyan lehet megállapítani önvizsgálattal, hogy fennáll-e a probléma, és mikor lehet szükség műtéti megoldásra, ha a finom hasizom-erősítő gyakorlatok sem segítenek?
A szétnyílt hasizom tünetei
A diastasis recti, azaz a szétnyílt hasizom a rectus abdominis, vagyis a has középvonalában futó egyenes hasizmok részleges vagy teljes szétválása. A bal és jobb oldali izmokat egy középen végigfutó vastag kötőszövet, a linea alba osztja ketté, amely a várandósság során a méh tágulása miatt elvékonyodik és széthúzódik. A terhesség alatti, illetve a szülés utáni szétnyílt hasizom nagyon gyakori jelenség, egyben egy természetes folyamat része, amely a várandós nők akár 60 százalékánál is felléphet.
Az állapot azonban nem korlátozódik a terhességre, így bárkit érinthet. A szétnyílt hasizom férfiaknál például a nehéz súlyok helytelen emeléséből, esetleg túlzott vagy nem biztonságos hasizomgyakorlatok végzéséből adódhat, ami természetesen nők esetén is előfordulhat.
A szétnyílt hasizom jelei közé tartozik, hogy dudor jelenik meg a hason a köldök és a szegycsont között, további tünet lehet még többek közt
- a derék- és hátfájás,
- a rossz testtartás,
- a székrekedés, illetve
- a puffadás.
Amennyiben nem kezelik, a szétnyílt hasizom következményei közé tartozhat
- a törzs stabilitásának és mobilitásának csökkenése,
- állandósult gerinctáji és kismedencei fájdalom,
- medencefenék diszfunkció,
- vizeletinkontinencia,
- szélsőséges esetben pedig például hasi sérv is kialakulhat.
A szétnyílt hasizom megállapítása
Hogyan néz ki a szétnyílt hasizom, és hogyan végezd el magadon a vizsgálatot?
- Feküdj hanyatt térdeidet behajlítva, a talpadat pedig helyezd a padlóra.
- Emeld fel a vállad kissé a talajról, egyik kezedet tartsd a fejed mögött támaszként, majdnem úgy, mintha felülést végeznél, majd nézz lefelé a hasadra.
- A másik kezedet vidd a köldök fölé, tenyérrel lefelé, ujjaiddal a lábujjak felé.
- Az ujjaiddal tapintsd ki a hasizmok közötti rést. Nézd meg, hány ujjad fér el a jobb és a bal oldali hasizom közötti résben.
- Ha két vagy több ujjnyi szélességű rést érzel, keress fel mindenképp egy szakembert!
Szétnyílt hasizom torna
A szétnyílt hasizom kezeléséhez olyan gyengéd gyakorlatokat kell végezned, amelyek igénybe veszik a hasizmokat. Mielőtt elkezdenél egy edzésprogramot, győződj meg róla, hogy az biztonságos az esetedben. Dolgozz együtt olyan gyógytornásszal, akinek van tapasztalata ezen a területen, hogy összeállítson számodra egy kezelési tervet és begyakorolja veled a helyesen végrehajtott mozdulatsorokat. A szülés utáni torna általában medencefenék- és a mély hasizom gyakorlatait foglalja magában.
Szétnyílt hasizom: tilos gyakorlatok
Kerüld a hagyományos felüléseket és a plankot a szülés után, amíg a hasizmod rendbe nem jön, mivel ezek a gyakorlatok ronthatnak az állapotodon.
Tilos továbbá
- minden olyan megerőltető gyakorlatot, ahol a hasizmok kidudorodnak;
- olyan jógagyakorlatok, mint a lefelé néző kutya póz vagy a csónakpóz;
- kettős lábemelés és ollózás; illetve
- az ugrások és a szökdelések.
A szétnyílt hasizom műtét menete
A diastasis recti magától is javulhat a szülés utáni hetekben és hónapokban, illetve az izmokat erősítő hasizomgyakorlatok elvégzése is segíthet a gyógyulásban. Ha viszont nem történik meg a regenerálódás és életminőségi problémákat okoz, előfordulhat, hogy rectus diastatis műtétre lesz szükség a szétnyílt hasizom helyreállításához. A sebész önmagában vagy egy hasplasztikai műtét részeként újra összevarrja a hasizom rostjait, hogy megerősítse a hasfalat. Szükség lehet az esetlegesen kialakult sérv eltávolítására, illetve hasi deformitás esetén a köldök áthelyezésére is.