Így küzdhető le a fogászati és szájsebészeti kezeléstől való félelem

2024. október 10.

A fogászati kezelésektől sokan tartanak.

Éles, lüktető, tompa, szűnni nem akaró vagy éppen rövid ideig tartó – a fogfájás sok formában jelentkezhet, egy azonban mindegyikben közös: megjelenésük esetén mielőbb szükséges felkeresni fogorvosunkat. Míg egyesek szemrebbenés nélkül látogatják meg a klinikát, addig másoknak hatalmas félelemmel járó eseményt jelent egy fogászati és szájsebészeti kezelés. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen gyakori a dentofóbia és hasznos tippeket osztunk meg a félelem leküzdéséhez!

Dentofóbia: sokkal gyakoribb, mint hinnéd

A fogorvostól való rettegés az egyik leggyakoribb félelem, mely sokkal több embert érint, mint gondolnánk. Egy 2024-ben végzett felmérés eredményei szerint, az emberek körülbelül 8-13%-a rendelkezik valamilyen kóros félelemmel, vagyis fóbiával, melyek közül a harmadik leggyakoribb az egészségügyi beavatkozásoktól és betegségtől való félelem.

Egy korábbi kutatás, mely az Egyesült Amerikai Államokban készült, hasonló eredményekre jutott. Megállapításai szerint a megkérdezettek körülbelül 36%-a fél a fogászati kezelésektől, és 12%-uknál súlyos rettegés tapasztalható. A kutatók szerint a fejlett országokban élő emberek mintegy 3%-a szenved dentofóbiában. Ez pedig súlyos következményekkel járhat: egyes kutatások szerint a férfiak közel 3%-a, míg a nők csaknem 5%-a kerüli a fogászati kezeléseket a súlyos félelem miatt.

A fenti eredmények fényében egyértelmű, hogy a fogászati és szájsebészeti kezeléstől való félelem sokak által átélt és gyakori jelenség. Azonban, rengeteget tehetünk a félelem leküzdése ellen. A következőkben bemutatjuk a leghatásosabb tippeket!

A fogászati problémák megelőzésére számos módszer van.
Forrás: freepik.com

Mit tehetünk a fogászati és szájsebészeti kezeléstől való félelem ellen?

Elsőként fontos megérteni, hogy a fogászati és szájsebészeti kezelések többsége minimális kellemetlenséggel jár. A kezelőorvos mindent megtesz, hogy a páciensek által megélt fájdalmak és egyéb kellemetlenségek a lehető legcsekélyebbek legyenek. Ilyen például a modern felszerelés, hatékony fájdalomcsillapítás és indokolt esetben akár az altatás. Ennek tudatában is érthető a fokozott izgalom és félelem. Lássuk, hogy mit tehetünk leküzdése érdekében.

A fogászati problémák megelőzése

Triviálisnak tűnhet, mégis fontos megemlíteni: minél többet teszünk a fogászati és szájsebészeti problémák megelőzése érdekében, annál kisebb valószínűséggel lesz szükségünk orvosi kezelésre. Ennek egyik legfontosabb feltétele a rendszeres és alapos fogápolás. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Mutatjuk!

  • Mosd meg fogaid legalább napi két alkalommal puha sörtéjű fogkefével! Ügyelj arra, hogy a nehezen elérhető helyeket is alaposan megtisztítsd!
  • Használj fogselymet vagy fogközi kefét, mellyel a fogrésekbe ragadt, makacs szennyeződéstől is megszabadulhatsz!
  • Ne feledkezz meg az öblögetésről sem! Ügyelj arra, hogy a szájvíz alkoholmentes legyen, így elkerülhető a száj normál baktériumflórájának felborulása.
  • Végül pedig használj nyelvkaparót, mellyel a nyelven található lepedék könnyedén eltávolítható!

Rutinvizsgálatokon történő rendszeres részvétel

Bár kontraintuitívnak hathat, azonban a rendszeres rutinvizsgálat mégis jó döntés lehet a fogászati és szájsebészeti kezeléstől félő személyeknek. A magyarázat egyszerű: a félévente esedékes gyors és fájdalommentes rutinellenőrzés megelőzheti a súlyos, nehezen és költségesen kezelhető betegségek kialakulását. Így pedig minimalizálható annak az esélye, hogy valóban olyan kezelésre szoruljunk, mely jelentős kellemetlenséggel járna.

Tapasztalt szakorvos és modern, felszerelt klinika választása

Fontos, hogy olyan kezelőorvost válasszunk, aki a legmodernebb eszközökkel felszerelt rendelővel, sok-sok éves tapasztalattal és kellő megértéssel fordul félelmeink iránt. Dr. Németh Bálint és csapata pont ezt nyújtja! A szájsebészet és fogászat területén több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember mindent megtesz azért, hogy páciensei kényelemben és biztonságban érezzék magukat.

Szükség esetén gyógyszeres kezelés

Indokolt esetben igénybe vehető olyan nyugtató hatású gyógyszer, amely segíthet abban, hogy ellazulj a beavatkozás során. Fontos, hogy kizárólag szakorvosi javaslattal és felügyelettel használható nyugtató a fogászati és szájsebészeti kezelések előtt.

Ajánló

Fogszabályozás helyett

Fogszabályozás helyett

Ha valaki el szeretné kerülni a hagyományos fogszabályozást, vagy egyéb okokból nem alkalmas rá, vannak más alternatívák, amelyek segíthetnek a...

bővebben