Az allergia alattomos kórkép, sok ember szenved benne, és sajnos a házi kedvencek számára sem ismeretlen. Egyre több gazdi tapasztal ugyanis kutyájánál elsőre furcsa tüneteket, melyekről később kiderül, hogy bizony allergia okozza őket.
Az allergén anyag pedig sok minden lehet, a portól és pollentől kezdve az élelmiszerek összetevőin át a rovarcsípésig bármi. Szerencsére a legtöbb esetben van megoldás, ételallergia esetén például szóba jöhetnek a Petgurunál kapható Brit Care hipoallergén tápok.
De melyek azok a figyelmeztető jelek, amik gyanúra adnak okot? Ennek járunk utána cikkünkben!
Vakarózik és sokat rágja a lábát
Talán ez a legsűrűbben előforduló tünet, amit a bőr viszketése okoz. Szegény kutyus emiatt állandóan vakarja magát, és ahol tudja – jellemzően a lábán – rágja, nyalogatja is a bőrét. A legtöbb gazdi ebben az esetben automatikusan élősködők jelenlétére gondol először, ami szintén egy lehetséges ok.
Ám, ha ezt az opciót kizártad, akkor valószínű, hogy allergia áll a háttérben. Ilyenkor ugyanis az állat bőrén viszkető kiütések jelennek meg, amik a bunda miatt nem látszanak, ezért érdemes széthúzni a szőrt, és megvizsgálni alatta a bőrfelületet.
Súlyosabb esetben az állandó vakarás hatására a kutya szőre elkezdhet foltokban kihullani, de ezt ne várd meg, már az első gyanús jeleknél járj utána az allergia okának, és kezdd el a kezelését.
Duzzadt arc
Valami nem stimmel kutyusod pofázmányával, nem úgy fest, mint szokott, mintha egy kicsit meg lenne dagadva? Ajjaj, netán még piros is? Itt egyértelmű, hogy valami nagyon nincs rendben!
A pofi duzzanatát okozhatja méh- vagy darázscsípés is, ugyanakkor az ételallergia egyik jellemző tünete is lehet. A csípést sem szabad egyébként félvállról venni, hisz a kutyák is lehetnek rá allergiásak, akárcsak az emberek. Amennyiben tudod, hogy az állat nemrég szerencsétlen találkozásban részesült egy fullánkos rovarral, és a duzzanat hirtelen jelentkezik, akkor ne késlekedj, irány az orvos!
Tüsszögés
Hapci, hapci! A kutyák tüsszentésének teljesen bagatell oka is lehet (például a nagy szimatolás közben beszívott egy szöszt), de ha gyakran előfordul, akkor allergia jele is lehet. Ebben az esetben viszont általában nem az étel a ludas, hanem a por vagy valamilyen pollen.
Gyakori bűzmirigy-gyulladás
A bűzmirigy begyulladása meglehetősen kényes téma, hiszen az állatnak igen fájdalmas, a gazdinak pedig kissé visszataszító a szaga és a látványa.
Ám nem szabad félvállról venni ezt a problémát sem, ugyanis csirkehús-allergia esetén gyakran ez az egyik panasz. Ha mostanában túl sokszor fordulsz meg az állatorvosi rendelőben kedvenceddel bűzmirigyprobléma miatt, akkor érdemes utánajárni a kiváltó oknak.
Rendszeres fülgyulladás
A fül begyulladása olykor előfordul, bizonyos fajták ráadásul fokozottabban hajlamosak rá. Ám az egyik kutyánál sem normális, ha évente akár 4-5 alkalommal is el kell vinni dokihoz emiatt, hisz ilyen esetben utána kell járni a gyulladás okának.