A gyermekkor az élet egy varázslatos és nagyon meghatározó időszaka, tele kíváncsisággal, felfedezéssel és új dolgok tanulásával. Minden egyes nap tartogat kalandokat. Önfeledt és boldog időszak ez, amikor semmi gond nem terheli a vállat még, és amikor annyi a legfontosabb feladatunk, hogy fedezzünk fel minden egyes apróságot magunk körül. A gyermekkorban rengeteg álmot szövögetünk, barátokra lelünk és megalapozzuk a családi kötelékeinket.
Ebben az időszakban formálódik a személyiségünk, ha itt bármilyen trauma ér, az szinte biztos, hogy ki fog hatni a későbbiekben felnőtt korunkra is.
Ebben a cikkben abban fogunk elmerülni, hogy mi a boldog és kiegyensúlyozott gyermekkor titka. Felsorolunk 5 olyan dolgot, ami mindenképpen meghatározza a jövőnket és nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy hogyan legyen ez az időszak a legmegnyugtatóbb és legbiztonságosabb számunkra.
Szeretetben felnőni
Szeretetben felnőni gyakorlatilag a legfontosabb tényező, ami meghatározza a boldog gyerekkort. Szeretetre van szükségünk születésünk pillanatától egészen az utolsó pillanatainkig: az ember társas lény, és mindent meghatároz az, hogy kik és milyen módon vesznek körül minket. A szeretetteljes családi környezet lehetővé teszi a gyermek számára, hogy érzelmileg biztonságban érezze magát és kiegyensúlyozottan tudjon fejlődni. Akinek megvan a megfelelő családi háttér, sokkal magabiztosabban tud hozzáállni az élet minden területéhez, mert megvan a kellő önbizalma, a háttérországa, a védelmi hálója.
Azok a gyerekek, akiket szerető közeg vesz körül sokkal könnyebben megoldják az életük során felmerülő problémákat, mert megtanulták, hogy a nehéz időkben is mindig van kire támaszkodni.
A megfelelő játékokkal játszani
A játék az egyik legfontosabb eszköz egy gyermek fejlődésében. Attól a perctől kezdve, hogy elkezd kinyílni számukra a világ és felfedezik közvetlen környezetüket már csecsemőként, gyakorlatilag minden játékká válik számukra: egy kavics, egy üres üveg, egy fűszál is. Nagyon fontos, hogy a mai modern világban találjunk balanszot a szabad játék és a fantasztikus fejlesztő játékok között, mert mindkettőre egyformán szüksége van a gyerekeknek! Kell, hogy szabadon felfedezhessenek mindent, amit csak szeretnének, de nem hiába gyártják azokat a játékokat sem, amik nagyon fontos készségeket képesek fejleszteni.
Vegyünk egy példát! Egy kukoricából is lehet készíteni babát, és meg lehet vásárolni a csodálatosan szép Little Dutch babákat is. Lényegében mindkettővel ugyanúgy fognak játszani, hiszen szerepjátékoznak. Különböző szituációkat képzelnek el a fejükben és ezek megtestesítői jelen esetben a babák. Egy saját készítés esetében használni kell a fantáziát és felruházni olyan, akár nem létező dolgokkal is, ami egy gyári baba esetén adott: szép ruhája van, gyönyörű haja, csinos pofija. A fantázia kénytelen szárnyalni! Egy „kész” játék esetében viszont az az előny, hogy szándékosan ellátják olyan funkciókkal, amik másképp ösztönzik a gyerekeket. Lehet, hogy tartozik hozzá egy puha mózeskosár, és máris adott egy szituáció, amit el lehet játszani. Lehet, hogy olyan szuper kiegészítők vannak hozzá, amik arra sarkallják a gyerekeket, hogy használják őket és megtanulják, minek mi a funkciója (cumim, játék pelenka, játék bili, stb.). Bárhogy is van, a játék örömforrás, boldogság, és a kiegyensúlyozott gyermekkor egyik nagyon fontos pillére!
Barátságokat kialakítani
A barátságok kialakítása végig kíséri az egész életünket és már gyerekkorban elkezdődik. Az ember társas lény, folyamatosan keresi maga körül a kapcsolatokat és azokat az embereket, akikkel jól tudja magát érezni. A barátságok az érzelmi fejlődés alapjait képezik. A bizalom, az empátia és az önzetlenség kialakulása miatt a gyerekek képesek lesznek megérteni egymás érzéseit, illetve megtanulják, hogyan kell adni és fogadni a szeretetet. Ez természetesen családtagjainkon keresztül is gyakorolható, ám nagyon fontos tényező, hogy a barátokat mi választjuk magunk köré, a családunk tagjait nem.
Ha egy gyereknek vannak barátai, az segíthet abban, hogy pozitív képet alakítson ki magáról, hiszen vannak olyanok, akik vele szeretnének játszani, vele szeretnének időt együtt tölteni, támogatják és elfogadják őt. Ezek mind olyan érzelmi sikerek, amik önbizalmat adnak.
Önbizalmat építeni
Ahhoz, hogy gyermekünk kiegyensúlyozott maradhasson gyerekkorában, nagyon fontos, hogy helyén legyen az önértékelése és hogy kellő mennyiségű önbizalmat tudjon szerezni. Ha egy gyerek magabiztosnak érzi magát, akkor valószínűbb, hogy sokkal jobban készen áll szembenézni a kihívásokkal és a megoldandó feladatokkal.
Nagyon sokféleképpen segíthetünk nekik ebben. Vannak gyerekek, akiknek a sport adja meg az önbizalmat, de vannak olyanok is, akiknek valamilyen egyéb plusz elfoglaltság. Járjanak minél többször közösségbe, hadd építsék ki a kapcsolataikat már gyermekkorban is! Soha ne felejtsük el kifejezni dicséretünket, ha valamit jól csináltak, mert így kapnak visszacsatolást arról, hogy valamiben ügyesek voltak. Ha úgy érezzük, hogy valamiben jó, akkor arra erősítsünk rá, hogy még jobb lehessen!
Az önbizalom az alapja az életen át tartó boldogságnak és elégedettségnek. Ha a gyermek magabiztos, akkor jó eséllyel sokkal kevesebb negatív érzés és gondolat fogja majd gyötörni, és képes lesz élvezni az élet sikereit és szépségeit.
Kellő szabadság megadása
A boldog gyerekkor része, hogy hagyjuk gyermekünket a maga tempójában felfedezni a dolgokat. Azáltal, hogy lehetőséget kapnak arra, hogy felfedezzék saját határaikat és önmagukat, a gyerekek megtapasztalhatják az önállóságot és fejleszthetik az önbecsülésüket.
Ha hagyjuk őket bizonyos kérdésekben dönteni, akkor azzal gyakorolhatják a felelősségvállalást és azt is, hogy a tetteiknek következményei vannak. Reflex-szerűen jön egy szülőnél, hogy belenyúlnánk, belejavítanánk egy-egy dologba, de néha álljunk meg egy pillanatra és lépjünk kettőt hátra: figyeljük meg, hogy oldja meg a helyzetet gyermekünk! A kudarcokból és rossz döntésekből is tanulni fognak.
Annyi, de annyi minden kell ahhoz, hogy egy gyermekkor boldog és kiegyensúlyozott lehessen! Ez talán a legnehezebb feladat, azon gondolkodni, hogy ezt hogyan tudjuk biztosítani nekik. A jó hír, hogy ösztönből jön, hiszen mindannyian a legjobbat akarjuk nekik. Mi magunk is folyamatosan tanulunk mellettük, így, ha úgy alakul, hogy valamiben hibáztunk, vagy csak szimplán rájöttünk, hogy ezt másképp kellett volna, akkor rázzuk meg magunkat, és legközelebb oldjuk meg az új, jobb belátásunk szerint!