Míg egy ruha esetén kényelmi és megjelenésbeli szempontból lényeges, hogy megfelelő méretet válasszunk, addig egy bicikli esetén biztonsági szempontokat is kell mérlegelnünk.
A KerékpárWebshop felnőtt cangái között rengeteg különböző méretűt találhatunk. Joggal merül fel a kérdés, hogy egy adott testmagassághoz melyik a legjobb választás? Cikkünkben ezt a kérdést járjuk alaposan körül.
Mit jelentenek tulajdonképpen a felnőtt kerékpár jelölések?
Nem árt tisztában lenni azzal, hogy az adott drótszamár típusától is függ az, hogy milyen méretű bicajban érdemes gondolkodnunk. Nincs tehát olyan ökölszabály, hogy a 180-190 centiméter közötti testmagasságú férfiaknak mindenképpen XL-es vagy éppen 24 colos bringát kell vásárolniuk.
Ha mountain bike típusú kétkerekűre vágyunk, és az említett testmagassággal rendelkezünk, akkor jó lehet az XL-es, illetve a 22 colos bicaj. Városi kerékpár esetén viszont ugyanekkora személyeknek L-es, illetve 21 colos biciklit kell keresnie. Ha viszont országúti cangát akarunk rendelni, akkor az 58-69-60 centis, XL-es vázméret az ideális választás a megadott testalkat esetén.
Szerencsére a gyártók többsége a legkülönfélébb méretben kínálják portékáikat. Így ha megtetszik valamelyik márka, akkor ha nem is azonnal, de jó eséllyel fogunk tudni találni azon belül a mi méretünknek megfelelőt.
Érdemes mérettáblázatot használni, ha online vásárolunk bringát
Minden internetes bicikli üzlet oldalán szokott lenni mérettáblázat, ahol típusonként kikereshető, hogy egy adott magassághoz milyen vázméretet javasolnak. A vázméretet hüvelykben szokás megadni vagy a ruhák esetében ismert XS-XXL méretekben.
Komolyan kell venni a javaslatokat
Nem szabad elsiklani afelett, hogy egy adott mérethez milyen bicikli az optimális. Növésben lévő gyermekek esetén nem jó stratégia arra alapozni, hogy előbb vagy utóbb úgyis nőni fog a gyerkőc, hiszen balesetveszélyes lehet, ha nem ér le a lába kellőképpen.
Felnőttek esetében sem jó ötlet sem a túl nagy, sem a túl kicsi bringa megvétele. Súlyos következményekkel járhat ugyanis, ha nem tudjuk felvenni az ideális testtartást. Mindez hátfájdalmat okozhat, továbbá extrém terhelésnek tehetjük ki a nyakunkat és az ízületeinket. Az pedig a közlekedésben való részvétel tekintetében igencsak kockázatos, ha nem kellően stabil a testtartásunk.
Amennyiben a szívünkre, és nem az eszünkre hallgatunk a bicikli kiválasztásakor, abban az esetben az irányíthatóság tekintetében is tapasztalhatunk kellemetlenségeket. Ez különösen kanyarodás és fékezés esetén okozhat érzékelhető problémát, és sokkal könnyebben el is veszíthetjük az egyensúlyunkat, mint normál esetben.
Éppen ezért törekedjünk a mérettáblázatban foglaltaknak megfelelően biciklit választani. Adott esetben bátran kérjünk ehhez segítséget például az áruház ügyfélszolgálatától, ha bizonytalanok vagyunk.